суббота, 21 марта 2015 г.

Вода – королева життя і натхнення. День інформації.

Вода — сама звична і проста речовина на планеті Земля. Щорічно 22.03 світ відзначає Всесвітній день водних ресурсів. Це маловідоме свято було встановлено у 1993 році рішенням  Генеральної Асамблеї ООН(резолюція 47/193 від 22 лютого 1993 р.). Всесвітній День води покликаний привернути увагу громадськості до стану водних об’єктів і проблем, пов’язаних з їх відновленням і охороною; замислитися щодо значення води в житті кожної людини на Землі; до проблем нестачі питної води, необхідності збереження та раціонального використання водних ресурсів. Здається, що нічого нового ми вже не дізнаємося про воду, проте вона таїть в собі ще мільйони загадок, вчені кожен день відкривають цікаві і невідомі факти про неї.
Вода — безбарвна рідина — покриває понад 70% земної кулі (з яких тільки 2-3% є питною водою), а її вік близько 4,5 мільярдів років. Фактично кількість води на землі незмінно з дня народження нашої планети. Цікавий факт, що вода у вашій склянці впала з небес ще тиждень тому, але побачила динозаврів і зародження живого на землі. Вода завжди символізувала життя і відродження, чистоту і надію. Вона здатна об’єднувати людство довкола спільної справи миру, стабільності та екологічної довговічності.

Кілька пізнавальних і цікавих фактів про воду:
У середині 20-го століття вчені відкрили "важку воду" - D2O, яка відповідала параметрам "мертвої води". На живі організми "важка вода" діє гнітюче,а у великих кількостях викликає смерть.
Відомо 135 ізотопних різновидів води. Крім "живої", "мертвої", існує "важка", "слизька", "суха" і "гумова" вода.
У природі існує близько 1330 видів води. Вони розрізняються за походженням (дощова, грунтова, зі свіжого або довго лежачого снігу і так далі), за характером і кількістю та розчинених у ній речовин.
Вода, безперечно, — основа всього життя. Всі живі істоти складаються з води: риби — на 75%, тварини — на 75%, картопля — на 76%, медузи — на 99%, помідори — на 96%, яблука — на 85%. Навіть людина, і та, складається з води: у новонародженого в тілі міститься 86%, у старої ж людини — не більше 50%.

  •  Виявляється, що вода в трубопроводі може замерзнути навіть при +20 С, але з однією умовою: якщо в цій воді міститься багато метану. Молекули цього газу «розштовхують» воду, це в підсумку призводить до зниження тиску рідини і підвищенню температури замерзання.
  • Найчистіша вода виявлена ​​у Фінляндії. Всього в усьому дослідженні взяло участь 122 держави. При всьому цьому, понад мільярд людей не мають зовсім доступу до безпечної і чистої води.
  •  Випарена молекула води проведе в повітрі близько 10 днів, перш ніж впасти з неба у вигляді опадів і з неба у вигляді опадів і заново повторити цикл. Ніколи не замислювалися, чому айсберги не тонуть? Адже айсберг — це твердий лід, який як камінь повинен піти на дно. Виявляється все просто: замерзла вода має менш щільну структуру, а також містить у собі бульбашки повітря, тому не тоне.

  • Гідрологічний цикл (кругообіг води) по всій планеті за один день виробляє більше енергії ніж все людство за всю свою історію. За 20 хвилин, одна гроза виливає на землю близько 125 мільйонів літрів води!
  • Уявіть собі, що кількість води, що випаровується протягом року з поверхні земної кулі рівно 577000 кілометрів кубічних.
  • Набагато більше питної води зберігається під землею в водоносних горизонтах, ніж на її поверхні. Загальні запаси води, яку можна використовувати для пиття всього 3% із загальної кількості водних ресурсів.    

  • На нашій планеті близько 96% води припадає на океани, близько 1,5% світових запасів рідини складають грунтові води і стільки ж припадає на крижані шапки і льодовики Гренландії та Антарктиди. Велика частина всієї земної води — солона, частка прісної рідини становить не більше 2,5%, при цьому більшість прісної води, а це близько 99%, міститься в грунтових водах і льодовиках. 

  • Гаряча вода, поміщена в холодильник, замерзає швидше холодної. Вченим так і не вдалося до кінця розгадати цю загадку. Є думка, що кип’ячена вода містить меншу кількість солей, тому вони осідають при кип’ятінні, тому вона швидше перетворюється на лід. Цікавий факт: гарячою водою ефективніше гасити пожежу, ніж холодною
  •  Ми всі з шкільної лави пам’ятаємо, що води буває в 3х станах: рідкому, газоподібному і твердому. Але, виявляється, що вчені поділяють тільки в замерзлому вигляді 14 станів, а в рідкому вигляді — близько 5.
  •  Морська вода — дуже поживна речовина: в 1 кубічному сантиметрі поміщається близько 1,5 г білка. Учені так само підрахували, що в Атлантичному океані міститься близько 20 тис. врожаїв, які збирають люди за рік на всій суші.
  •  Вода, виявляється, не тільки приносить життя, але і забирає його. Доведено, що більше 80% хвороб передаються саме через водні ресурси. Щороку на планеті вмирає 25 мільйонів людей від подібних хвороб.
  • Солона вода має дещо інші межі температур для зміни свого стану: замерзає вона при -1,8 градусів за Цельсієм, а починає танути при значенні на термометрі вище 2,3 градуса.
  

Тільки один вид тварин здатний бігати по воді. Це ящірки, які належить до роду гадюк. Вони здатні пересуватися по водній гладі за рахунок дуже частих ударів задніх лапок. 
 Найчистіша вода в Фінляндії                                            


 За даними ЮНЕСКО, найчистіша вода знаходиться у Фінляндії. Усього в дослідженні свіжої природної води брало участь 122 країни. При цьому 1 млрд людей по всьому світу взагалі не має доступу до безпечної води. 
Лід швидше отримати з гарячої води
Яка вода швидше перетвориться на лід: гаряча або холодна? Якщо міркувати логічно, то, звичайно, холодна. Адже гарячої потрібно спочатку охолонути, а потім вже замерзнути, а от холодної остигати не потрібно. Однак досліди показують, що в лід швидше перетворюється саме гаряча вода.                                 
 Точної відповіді на запитання, чому все-таки гаряча вода замерзає швидше холодної, до цих пір не існує. Можливо, справа в різниці в переохолодженні, випаровуванні, утворенні льоду, конвекції, або причина у впливі розріджених газів на гарячу і холодну воду.
У води більше 3 станів
Ще зі школи всі знають, що у води є 3 агрегатних стани: рідке, тверде й газоподібне. Проте вчені виділяють 5 різних станів води в рідкому вигляді і 14 станів в замерзлому вигляді.


Вода як скло 
Що буде, якщо взяти замерзлу чисту воду і продовжити охолодження? З водою відбудуться чудові перетворення. При мінус 120 градусах за Цельсієм вода стає зверхв’язкою або тягучою, а при температурі нижче мінус 135 градусів вона перетворюється в “скляну” воду. “Скляна” вода – це тверда речовина, в якому відсутня кристалічна структура, як у склі.
  
Найбільше прісної води – в льодовиках
Де найбільше води? Відповідь здається очевидним: у Світовому океані. Проте насправді, у мантії Землі води міститься в 10-12 разів більше, ніж у Світовому океані. При цьому майже вся наявна на планеті маса води не придатна для пиття. Ми можемо пити тільки 3% води – саме стільки в нас запасів прісної води. Але навіть більша частина цих 3% недоступна, так як міститься в льодовиках.


 Вода, що горить
Існує й небезпечна вода. Так, наприклад, в Азербайджані є вода, в якій багато метану, тому вона може загорітися, якщо піднести до неї сірник.


Білок у воді
Морська вода – дуже поживна субстанція. В 1 куб. см такої води міститься 1,5 г білка і інших речовин. Вчені вважають, що один тільки Атлантичний океан за своєю поживністю оцінюється в 20 тис. врожаїв, які збирають за рік по всій суші.


Прісна вода  становить лише 3% від усіх водних ресурсів. Причому безпосередньо доступні лише близько 1,5%.
Самою «мертвою» водоймою є не Мертве море, а озеро Смерті в Сицилії. Рослини і тварини, які потрапляють у воду, миттєво вмирають. З дна озера б'ють два джерела сильно концентрованої кислоти, яка і отруює воду.
В Алжирі є "чорнильне озеро", водою з якого можна писати на папері. Пояснюється незвичайне явище тим, що в озеро впадають два потічка - води одного багаті солями заліза, а іншого - гуміновими речовинами. Суміш цих речовин і утворює ось такі штучні чорнила.
В Словенії є незвичайне озеро, яке називається Церкница. Влітку і взимку з нього зникає вся вода. Причому разом з рибою. Навесні і восени вода повертається, також разом з рибою. Вода йде і повертається через 400 отворів в дні.

 В Антарктиді на Землі Вікторії є озеро, в якому  вода в 10 разів солоніша від морської. Воно може замерзнути тільки при температурі -50 градусів за Цельсієм
Каспійське море в різні часи мало близько 70 назв: Аварське, Східне, Чірканське, Хвалинське та інші. Назва Каспійського моря пов'язана з ім'ям племені каспіїв, що мешкали в давнину на його берегах.
Морська вода замерзає при температурі - 1,91 ° C. Іноді вода замерзає і при позитивній температурі.

За прогнозами деяких вчених, до 2025 року близько половини населення Землі буде мати проблеми з водою, а до 2040 року питна вода перевершить за ступенем важливості нафту і природний газ.

Використані джерела:
 http://procikave.com/tsikava-informatsiya-pro-vodu.html
http://www.chystavoda.org.ua/tsikavi-fakty-pro-vodu/


Комментариев нет:

Отправить комментарий